if_photoif_put_inmenu
ТК_Стандарт
Зателефонуйте нам!
+38 (067) +38 (067) 675-01-07 Показати
+38 (067) +38 (067) 340-77-31 Показати

Каркасне будівництво – технології майбутнього

25 квітня 2016

Каркасні технології будівництва  популярні вже понад п'ять століть. У Фінляндії, Британії, Німеччині, Японії, країнах Північної Америки щороку будується більше двох мільйонів каркасних будинків.

В Україні каркасні будинки також набувають все більшої популярності серед забудовників. Про особливості і переваги каркасного будівництв та перспективи його розвитку з нами охоче поділився директор компанії « ТК-Стандарт», якав Україні будує каркасні будинки, Андрій Огінок.

– П. Андрію, розкажіть, як виникла ідея будувати в Україні саме каркасні будинки ?

– Коли я навчався на будівельному факультеті, про будинки з дерев’яного каркасу не було і мови. Тоді, у 1998 – 2002 рр., наша навчальна програма не передбачала такої технології. У рамках предмету «Дерев’яні конструкції»  ми вивчали лише окремі конструкції.

 

Вперше каркасні будинки я побачив ще студентом у Шотландії, коли їздив туди за студентською програмою. Здивували мене, перш за все, терміни будівництва. Їдеш дорогою, бачиш – зводять скелет будинку, за  тиждень – готові дах та фасад будинку, вставлені вікна. Почав цікавитись, що ж за будинки такі: ніби збудовані з дерева, а на вигляд, як з цегли. Виявляється, це каркасні будинки, які шотландці вважають кращими і саме їм надають перевагу. І це при тому, що вся деревина – імпортна, оскільки лісу там дуже мало і рубати його заборонено. Шотландці дуже відповідально ставляться до екології і добре вміють рахувати гроші. Окрім того, цегляні  будинки надто холодні і дорогі з точки зору обігрівання, чого не скажеш про каркасні. Люди  у цій країні не звикли будувати будинки для дітей чи онуків, а роблять це, в першу чергу,  для себе. Адже жити потрібно  зараз, а діти виростуть і в майбутньому побудують собі те, що їм потрібно.

Повернувшись в Україну і побачивши велику кількість недобудованих цегляних будинків, я зрозумів, що треба з цим щось робити. Досить часто люди починають будувати житло, не маючи жодної уяви, як і коли його буде завершено і хто там житиме. Зі зміною поколінь будинки втрачають свою актуальність і добудовувати їх іноді немає сенсу.  Тому і маємо нині у кожному селі повно «довгобудів».

Тоді я почав впроваджувати ідею будівництва доступного житла. Розглядав різні варіанти здешевлення без втрати якості і, як не крути, виявилось, що каркасна технологія найкраще поєднує в собі співвідношення ціна/якість. Я вважаю, що українці нічим не гірші за інші народи і також вже сьогодні  можуть жити у сучасних добудованих будинках. Так і з’явився девіз  компанії «ТК-Стандарт» – «Сучасний будинок за приємну ціну».

– П. Андрію, в загальних рисах про особливості технології каркасного будівництва: що собою являє ця технологія, що є у її основі, традиції каркасного будівництва в Україні.

– Основною відмінністю каркасного будинку є те, що у «каркаснику» основну несучу функцію виконує його скелет, а все решта – утеплювач та оздоблювальні матеріали. Частка несучого каркасу становить лише 8% від загального обсягу усіх матеріалів. Отже, маємо цікавий результат: те що сприймає 100% навантаження, займає лише 8% місткості. Саме це і є основою каркасного будинку: раціональне використання усіх матеріалів, з яких його будують. Не варто забувати і про енергоефективність, адже стіни каркасного будинку одразу наповнені утеплювачем на відміну від інших технологій будівництва.

Як не дивно, але в Україні колись також зводили каркасні будинки. Щоправда, вони суттєво відрізнялися від сучасних «каркасників», але принцип був той самий. По кутах і у місцях найбільших навантажень ставили дерев’яні стовпи, а простір між ними заповнювали тодішніми утеплювачами: соломою, тирсою, коноплями, які перемішували із глиною і вкладали у стіни. Нині з появою сучасних матеріалів і технологій є можливість будувати будинки будь-якої форми, на кілька поверхів, оздоблювати їх зовні та зсередини різними матеріалами.

– Скажіть, будь ласка, чим пропонована вами каркасна технологія відрізняється від аналогів?  Можливо, якимись оригінальними рішеннями чи технологічними «ноу-хау»?

– Наша компанія «ТК-Стандарт» є розробником унікальних технологій каркасного будівництва. На відміну від інших учасників ринку ми не просто скопіювали канадську чи якусь іншу технологію, а розробили власні технології ТК_1 і ТК_2. Таким чином ми розширили коло своїх замовників: від тих, що просто хочуть збудувати собі недороге житло, до тих, які бажають жити в будинку з найкращими показниками тепло- та шумоізоляції, не витрачаючи при цьому зайвих коштів.

Коротко опишу кожну із цих технологійТК_1 – це більш простий і економний метод будівництва, який має низку переваг з-поміж інших.

Для каркасу підлоги і міжповерхових перекриттів ми використовуємо дерев’яні збірні ферми. Це дає змогу заощадити на фундаменті і значно полегшує прокладання комунікацій. Адже ферми у нас пустотілі, прокладати водяні і каналізаційні труби між ними – одне задоволення. Окрім того, дерев’яні ферми мають висоту 350-400 мм, що дає змогу добре утеплити каркас підлоги. Навіть якщо на підлогу потім покласти керамічну плитку, від неї не буде тягнути холодом, як від бетонної.

Ключовою перевагою технологій ТК-Стандарт є міцний і самодостатній каркас. "Класична" технологія каркасного будівництва не передбачає потрібної міцності стін – там міцність досягається за рахунок використання плит OSB. За технологією ТК_1 комплектація каркасу стін додатково оснащується розкосами і поперечинами, що значно підсилюють технологічну міць. Використання плит OSB вже не є обов'язковим. На відміну від інших каркасних стін, наші стіни міцно кріпляться до основи і не піддаються хитанню.

Технологія ТК_2 – це подвійний каркас. Тут стіна складається не з однієї, а з двох, не з’єднаних між собою стін товщиною по 100 мм кожна. Стійки стін кожного з каркасів розташовуються не навпроти, а зі зміщенням. І це дає визначальний результат: найвищий якісний рівень звукоізоляції й енергоефективності.

Відомо, що причиною втрат тепла є так звані «містки холоду», які виникають у місцях стику утеплювача з елементами каркасу. Також відомо, що  шум передаються безпосередньо по стінках каркасу, оскільки і ззовні, і всередині – це одна і та ж  технологія. ТК_2 просто і безальтернативно усуває обидві проблеми, оскільки і шум, і холод поглинаються наступним шаром утеплювача!

Конструкція даху в наших каркасних будинках також є  неординарною і лише зовні нагадує звичайний дах. Якщо придивитися ближче, то можна буде зауважити,  що крокви на наших будинках незвичного розміру. Традиційно в Україні використовували крокви розміром 70х160 мм. Скільки я не питав майстрів: чому саме такий розмір? – ніхто не міг дати чіткої відповіді. Ми розуміємо, що у сучасних будинках дах потрібно утеплювати. Це пов’язано, насамперед, із енергоощадністю і потребою у використанні мансардного поверху. Саме тому ми використовуємо крокви розміром 50х200 мм, розміщуючи їх із таким кроком, щоб можна було легко і якісно утеплити дах.

– Чи можете з-поміж збудованих вами виділити будинки, якими особливо пишаєтеся? 

– Заснувавши компанію «ТК-Стандарт», ми залучили до процесу молодих людей – ентузіастів: архітекторів, інженерів-конструкторів, логістів, працівників виробничого цеху і монтажників. Кожен проект проходить довгий шлях: від ідеї до втілення і  стає частиною нас самих. До усіх наших будинків ми ставимось, як до своїх дітей – адже завдяки нам вони з’являються на світ, і кожен з них нам дорогий та по-своєму унікальний.

Проте серед них є і «улюбленець». Нещодавно ми завершили зведення першого у Західній Україні будинку купольної форми. Нині це і є наша гордість, адже конструкція дуже складна і нестандартна. Потрібно було дуже добре все прорахувати і перевірити на міцність. Ніхто з нас раніше такого не робив, але ми справились, і купольний будинок вже стоїть неподалік Львова.

За бажанням можна на нього подивитися.

– Чи удосконалили ви технологію каркасного будинку за роки її використання (як будували раніше і як тепер), чи щось змінилося і як?

– Ой, змінилося і дуже сильно. Перші будинки ми будували зовсім не так, як будуємо зараз. На об’єкт привозили деревину і безпосередньо там нарізали потрібні елементи, обробляли їх антисептиком, скручували і зводили. Окрім того, важко було знайти нормальних майстрів, адже технологія нова і людей з досвідом просто не було. Процес будівництва міг тривати кілька місяців. На об’єкті накопичувалось безліч обрізків, деякі матеріали «діставали ноги» через відсутність належного обліку. Іншою проблемою виявилось те, що у нас пилорами не можуть якісно порізати деревину: брус в одному кінці міг мати 50 мм, а в іншому – 60.

Так далі не могло тривати, і ми вирішили частину робіт перенести у цех. Для цього орендували невелике приміщення, деяке обладнання зробили самі, щось купили, навчили людей нормально працювати. Тоді кількість робіт на об’єкті зменшилась, а темпи будівництва –  зросли.

На сьогодні ми маємо виробничий цех площею 700 м2, звідки виходять усі елементи і конструкції каркасного будинку одразу обробленими вогнебіозахистом. Спеціально для наших потреб була написана комп’ютерна програма для оптимального розпилювання деревини. Добре налагоджено відносини з усіма постачальниками будівельних і оздоблювальних матеріалів, систематизовано відділи забезпечення та монтажу.

Ми розуміємо, що час не стоїть на місці, на ринку постійно з’являються нові матеріали, технології, хтось впроваджує свої «ноу-хау». Тому тримаємо руку на пульсі і завжди готові до нових рішень та викликів.

Андрій Огінок,  директор компанії «ТК-Стандарт»

www. tkstandart.com.ua

Ваш браузер застарів!

Оновіть Ваш браузер для правильного відображення цього сайту. Оновити мій браузер

×